0 különböző nyitott pályázat
2024. április 26.
Pályázati szűrő
díj

A vízellátó infrastruktúra zéró energiaigényű monitoringjának megvalósítása

Összefoglaló:

A Horizon 2020 Program díjat hozott létre a következő témakörben: a környezetből begyűjtött energiával működő, vezeték nélküli érzékelőkből álló hálózat működő prototípusainak díjazása, amelyek célja a természetes vagy ember-alkotta környezetből származó vízforrásokra vonatkozó információk gyűjtése, monitoringja, továbbítása, valamint elemzése.

Célok:

A díj olyan, a környezetből begyűjtött energiával működő, vezeték nélküli érzékelőkből álló hálózat működő prototípusainak kerül odaítélésre, amelyek célja a természetes vagy ember-alkotta környezetből származó vízforrásokra vonatkozó információk gyűjtése, monitoringja, továbbítása, valamint elemzése.

A díj a prototípusok által alkalmazott energiaforrások, illetve egyéb paramétereik szempontjából nyitott, az odaítélés szempontjából nem határoz meg korlátozásokat, ugyanakkor a pályázatok keretében benyújtott megoldások egyértelmű alkalmazhatósága, illetve alkalmazása esetén pozitív hatása alapvető elvárás. A díjra benyújtott megoldás segítségével biztosítani szükséges a víziközművek számára a vízforrások vonatkozásában felmerülő, valós idejű keresleti/kínálati, valamint esetleges szivárgásokra vonatkozó adatokat is.

Az elmúlt években a kutató/fejlesztő közösség a vízművekkel, valamint az iparági szereplőkkel közösen az intelligens vízmonitoring vonatkozásában számos kérdést azonosított. A szoftverek területén a rendszerek interoperabilitásának biztosítása, a szoftverfejlesztések harmonizációja, algoritmusok és adattároló technológiák kialakítása jelenti a fő kihívást.

A hardvert érintő fő kérdések között jelentős hangsúlyt kap a valós és közel valós idejű adatok gyűjtését végző érzékelők számának növekedése, illetve áramellátásuk biztosítása. A környezetből származó energia felhasználását biztosító technológiák ígéretes megoldásokkal kecsegtetnek, különösen a nehezen elérhető, vagy kockázatos helyen elhelyezett érzékelők esetében. A rendszerek által alkalmazott eszközök kis mérete, valamint száma a hagyományos technológiák alkalmazását körülményessé teszik. Egy másik jelentős kihívást olyan megoldások fejlesztése jelenti, amelyek képesek az energiatárolás optimalizálását megvalósítani annak érdekében, hogy az eszköz működéséhez szükséges energia annak teljes várható élettartamára biztosítható legyen.

A pályázatokban szereplő megoldásokkal szemben elvárás, hogy az Európai Unió víziközművei (és/vagy önkormányzatai) számára olyan infokommunikációs technológián alapuló prototípust biztosítsanak, amely a víz monitoringjának megvalósítására képes. Az infokommunikációs technológián alapuló prototípus vezeték nélküli érzékelők hálózatára kell, hogy épüljön, amelyek energiaellátását a környezeti energia hasznosítását biztosító technológia szolgáltatja. A díj elnyerésére olyan megoldás esélyes, amely a vízforrások monitoringját biztosító, hatékony és nagyobb léptékre alakítható, önálló működésre képes, nulla energiaigényű érzékelői hálózat platform.

A vezeték nélküli érzékelő hálózat olyan energetikai szempontból független érzékelő-csomópontok köré kell, hogy szerveződjön, amelyek képesek az adatok begyűjtésére, monitoringjára, elemzésére, illetve a hálózaton keresztül történő továbbítására. Minden egyes csomópontnak tartalmaznia kell egy, a környezetből energiafelvételre képes egységet, egy energiavezérlő egységet (amely a többi egység közvetlen energiaellátásához, vagy a háttér tároló feltöltéséhez szükséges feszültségértékek szabályozását biztosítja), egy vezeték nélküli adatátviteli egységet (amely az információk központi bázisállomásra történő továbbítását végzi).

Jelen díj szempontjából a környezeti energiahasznosítási technológiák alatt azon technológiák értendők, amelyek egy adott rendszer környezetéből származó energia felvételére, illetve ebből használható elektromos energia előállítására képesek, az előállított energia tárolását, illetve kezelését szolgáló áramkörökkel együtt.

A díj odaítélésére esélyes megoldás a következő környezeti energiaforrásokra, vagy ezek kombinációira épül energia felvétel szempontjából: fény, rádiófrekvenciás elektromágneses sugárzás, hőmérsékleti gradiens, mozgás (beleértve a folyadékáramlást).

Végrehajtó ügynökség: Research Executive Agency (REA)
Pályázati azonosító: PowerWaterPrize-01-2017
Státusz: lejárt
Határidő: 2018.09.11.
Keretösszeg: 2 000 000 EUR
Támogatási forma: Vissza nem térítendő
Támogatási intenzitás: 100%
Kedvezményezett:
Kutatóközpont (kutatóhely, egyetemi kutatóközpont), Nagyvállalat, Mikro-, kis- és középvállalkozás, Non-profit szervezet (civil szervezet), Non-profit szervezet (állami fenntartású intézmény), Egyházi jogi szervezet, Egyéb gazdasági társaság (pl. szociális szövetkezet)
Konzorciumi előírás:

Nem releváns.

Feltöltés ideje: 2017. 05. 09.
Határidő:
2018.09.11.
Kiírás neve magyarul:
A vízellátó infrastruktúra zéró energiaigényű monitoringjának megvalósítása
Kiírás neve angolul:
Inducement prize: Zero Power Water Infrastructure Monitoring
Program:
Horizon 2020
Alprogram:
Industrial Leadership