0 különböző nyitott pályázat
2024. április 19.
Pályázati szűrő
gyf

Fehérjék és más bioaktív összetevők előállítása hulladék- és maradványfolyamokból

Összefoglaló:

A Horizon 2020 Program pályázatot hirdet konzorciumok számára a következő témában: olyan fenntartható előállítási folyamat releváns ipari környezetben történő (akár laboratóriumi szintű, akár kísérleti léptékű) validációjának megvalósítása, amely fehérjéknek és bioaktív vegyületeknek a biomassza termelésből (például mezőgazdaság), illetve átalakításból (például élelmiszer/takarmánygyártás és biofinomítók) származó maradvány biomassza folyamoktól való szeparációját, és/vagy átalakítását biztosítja.

Célok:

A fehérjéket és az olyan bioaktív vegyületeket, mint például karotinoidok, polifenolok, lipidek, illetve prebiotikumok, széles körben alkalmazzák összetevőként és adalékanyagként az élelmiszer-, illetve takarmánygyártó ágazatban, valamint az ízesítő/illatosító, kozmetikai, vegyi-, textilipari, továbbá táplálékipari és gyógyszeripari termékek előállítása során. Becslések szerint az ezen összetevők iránti kereslet 2030-ra meghaladja a jelenlegi gyártási kapacitásokat.

A maradvány biomassza és hulladékfolyamok potenciális lehetőségeket rejtenek ezen összetevők kinyerésére. Mivel a fehérjék és bioaktív vegyületek volumenegységenként tipikusan nagy értékkel rendelkeznek, kinyerésük és kereskedelmi hasznosításuk jelentős gazdasági előnyökkel jár a teljes értéklánc számára. Ezen erőforrások fehérjék és bioaktív összetevők kinyerésére történő hasznosítása ugyanakkor még gyerekcipőben jár.

Néhány hulladékfolyam, mint például az ehetetlen növényi részek, gyakran tartalmaz táplálkozási célokra nem alkalmas összetevőket is, melyek elkülönítése nehézségekbe, következésképp élelmiszerekben való közvetlen felhasználásuk akadályokba ütközik. Más tényezők a növényi maradványok felhasználásával előállított élelmiszer adalékanyagok jogszabályoknak való megfelelése, vagy a fogyasztói elfogadottsága szempontjából jelentenek problémát.

Jelen felhívás keretében cél olyan fenntartható előállítási folyamat releváns ipari környezetben történő (akár laboratóriumi szintű, akár kísérleti léptékű) validációjának megvalósítása, amely fehérjéknek és bioaktív vegyületeknek a biomassza termelésből (például mezőgazdaság), illetve átalakításból (például élelmiszer/takarmánygyártás és biofinomítók) származó maradvány biomassza folyamoktól való szeparációját, és/vagy átalakítását biztosítja. A fejlesztéssel célzott fehérjék és bioaktív vegyületek a célzott piacok számára fontos, a tápértéktől eltérő funkcionális jellegzetességekkel rendelkeznek (az élelmiszerek, illetve takarmányok esetében). Emiatt a vegyületek szeparációját/kinyerését, és/vagy átalakítását szolgáló folyamatok során biztosítani szükséges a termékek minőségének és fő jellegzetességeinek megőrzését, illetve megfelelő tisztaságát.

A megvalósítás során fontos az ipar aktív részvételének biztosítása, a fejlesztéssel érintett koncepcióknak a jelenlegi ipari folyamatokba, illetve létesítményekbe való integrálhatóságának igazolása érdekében. Ezzel biztosítható a fejlesztéssel érintett koncepciók elterjesztése, illetve ipari léptékűre alakítása.

A pályázatok keretében elvárás, hogy bemutatásra kerüljön a projektben felhasználandó, fenntartható módon előállításra kerülő alapanyagok elérhetősége, a fejlesztéssel érintett folyamatok vonatkozásában a későbbi nagyobb léptékűre alakíthatóság figyelembe vétele mellett.

A pályázatok keretében különös hangsúlyt kell fektetni a legkorszerűbb, illetve a már létező technológiák előnyeinek szembeállítására. Ennek során, előnyeik alátámasztása érdekében sor kerülhet az új feldolgozási megoldások bizonyítására, illetve a segítségükkel előállított termékek bemutatására.

A fejlesztés elvárt technológiai készültségi szintje a projekt zárásakor TRL4-5. A pályázatok keretében egyértelműen megadni szükséges a kiinduláskor érvényes technológiai készültségi szintet.

A pályázatoknak tartalmaznia kell az életciklus-értékelés módszertannal készült környezeti hatásvizsgálatot, költségelemzést, és a koncepció életképességét igazoló teljesítmény-ellenőrzést.

A pályázatok keretében bemutatásra kell, hogy kerüljenek azon jogszabályi előírások, illetve termékspecifikációk (például az íz, a tápérték, géntechnológiai módosítás, a felhasznált oldószer vonatkozásában), amelyek a piacra vitel, illetve az összetevő vagy adalékanyag elfogadottsága szempontjából korlátozó tényezőként jelentkezhetnek.

A pályázatoknak a fejlesztéssel érintett technológia ökológiai lábnyomának csökkentése mellett a következő kulcsteljesítmény indikátorokhoz szükséges hozzájárulniuk: KPI 1, KPI 2, KPI 5.

A benyújtásra kerülő pályázatok az élelmiszer- illetve takarmánygyártó ágazat, mezőgazdasági termelés, valamint biofinomítók tevékenységéből származó maradványfolyamokon alapuló új, vagy optimalizált értékláncok továbbfejlesztésének alapját kell, hogy megteremtsék.

Végrehajtó ügynökség: Research Executive Agency (REA)
Pályázati azonosító: BBI.2017.R4
Státusz: lejárt
Határidő: 2017.09.07.
Keretösszeg:

A keretösszeg a témában megjelent, összes felhívásra vonatkozik.

Támogatási forma: Vissza nem térítendő
Támogatási intenzitás: 100%
Kedvezményezett:
Kutatóközpont (kutatóhely, egyetemi kutatóközpont), Nagyvállalat, Mikro-, kis- és középvállalkozás, Non-profit szervezet (civil szervezet), Non-profit szervezet (állami fenntartású intézmény), Egyházi jogi szervezet, Egyéb gazdasági társaság (pl. szociális szövetkezet)
Konzorciumi előírás:

A konzorcium tagjai minimum három különböző EU tagországból vagy csatlakozott országból kell, hogy érkezzenek.

Feltöltés ideje: 2017. 05. 08.
Határidő:
2017.09.07.
Kiírás neve magyarul:
Fehérjék és más bioaktív összetevők előállítása hulladék- és maradványfolyamokból
Kiírás neve angolul:
Proteins and other bioactive ingredients from side streams and residues
Program:
Horizon 2020
Alprogram:
Industrial Leadership