0 különböző nyitott pályázat
2024. április 20.
Pályázati szűrő
gyf
émg
keg

Bioalapú termelő folyamatokból származó folyékony és szilárd hulladékfolyamok magas hozzáadott értékkel rendelkező termékekké történő átalakítása, bioalapú termékek számára új alapanyagok biztosítása érdekében

Összefoglaló:

A Horizon 2020 Program pályázatot hirdet konzorciumok számára a következő témában: olyan fenntartható és költséghatékony feldolgozási technológiák demonstrációja, amelyek a bioalapú termelő folyamatok során keletkező hulladékok és melléktermékek magas hozzáadott értékű termékekké történő átalakítására irányulnak, növelve ezzel a biomassza alapanyagok kínálatát.

Célok:

A fejlett, fenntartható biofinomítók ipari léptékben a különböző feldolgozási lépések során keletkező hulladékfolyamok optimális valorizációját teszik szükségessé. A jelenlegi gyakorlat azonban az, hogy ezen hulladékfolyamok olyan alacsonyabb értékű alkalmazásokban kerülnek hasznosításra, mint az energia- vagy üzemanyag-termelés. Ezen hulladékfolyamok magasabb értékű alkalmazásokban történő kiaknázásához további feldolgozási folyamatok szükségesek. Néhány esetben, a biofinomító kaszkád-rendszerű üzemeltetése keretében a keletkező hulladékok olyan komplex összetétellel rendelkezhetnek, amely fokozottan megnehezíti értékes termékké történő átalakításukat. Minél hatékonyabban tudja kiaknázni a szilárd vagy folyékony hulladékok nyújtotta lehetőségeket az ilyen kaszkád-rendszerű telepítés, annál versenyképesebbé és fenntarthatóbbá válik.

Jelen pályázati felhívás keretében olyan fenntartható és költséghatékony feldolgozási technológiák demonstrációjára kerül sor, amelyek a bioalapú termelő folyamatok során keletkező hulladékok és melléktermékek magas hozzáadott értékű termékekké történő átalakítására irányulnak, növelve ezzel a biomassza alapanyagok kínálatát.

A pályázatok keretében olyan hulladékokra szükséges összpontosítani, amelyek átalakítása jelenleg túl költséges, és/vagy amelyek esetében a nagy értékű termékké történő átalakítást biztosító feldolgozási útvonal még nem került kialakításra. A témakör keretében a bioalapú termelési folyamatok széles köre érinthető, beleértve a különböző ágazatokban eltérő iparosítási szinten működő biofinomítókat, csakúgy, mint a biohulladék kezelését. A pályázatok keretében teljes körű átalakítási rendszer kidolgozására kell, hogy sor kerüljön, ami az elsődleges üzemtől elkülönülő, de akár azzal összeköttetésben álló, illetve integrált is lehet. A pályázatok keretében igazolandó, hogy a létrehozott termékek olyan jelentős piaci értékkel rendelkeznek, ami indokolja az új, jelenleg kihasználatlan, vagy kevésbé kihasznált, bioalapú termelési folyamatokból származó hulladékokra épülő értékláncok fejlesztését. A pályázatok keretében ennek megfelelően azt is igazolni szükséges, hogy a fejlesztéssel érintett folyamat fenntartható, mind gazdasági, mind környezetvédelmi szempontból, és megfelelő üzleti modell kapcsolható hozzá. A pályázatok irányulhatnak folyékony, szilárd halmazállapotú, valamint iszap vagy hamu állagú hulladékok és melléktermékek feldolgozására.

A pályázatok keretében különös hangsúlyt kell fektetni a legkorszerűbb, illetve a már létező technológiák előnyeinek szembeállítására. Ennek során, előnyeik alátámasztása érdekében sor kerülhet az új feldolgozási megoldások bizonyítására, illetve a segítségükkel előállított termékek bemutatására.

A fejlesztés elvárt technológiai készültségi szintje a projekt zárásakor TRL6-7. A pályázatok keretében egyértelműen megadni szükséges a kiinduláskor érvényes technológiai készültségi szintet.

A pályázatoknak tartalmaznia kell az életciklus-értékelés módszertannal készült környezeti hatásvizsgálatot, költségelemzést, és a koncepció életképességét igazoló teljesítmény-ellenőrzést.

A pályázatoknak a fejlesztéssel érintett technológia ökológiai lábnyomának csökkentése mellett a következő kulcsteljesítmény indikátorokhoz szükséges hozzájárulniuk: KPI 1, KPI 2, KPI 6. A pályázatok keretében a kiindulási bioalapú termelési folyamatból származó, jelenleg hulladékként megsemmisített anyagok legalább 5-10%-os mértékű csökkentését szükséges elérni.

Végrehajtó ügynökség: Research Executive Agency (REA)
Pályázati azonosító: BBI.2017.D1
Státusz: lejárt
Határidő: 2017.09.07.
Keretösszeg:

A keretösszeg a témakör keretében megjelent 16 pályázati felhívás teljes kerete.

Támogatási forma: Vissza nem térítendő
Támogatási intenzitás:

Profitorientált társaságok részére 70%, non-profit szervezetek számára 100%.

Kedvezményezett:
Kutatóközpont (kutatóhely, egyetemi kutatóközpont), Nagyvállalat, Mikro-, kis- és középvállalkozás, Non-profit szervezet (civil szervezet), Non-profit szervezet (állami fenntartású intézmény), Egyházi jogi szervezet, Egyéb gazdasági társaság (pl. szociális szövetkezet)
Konzorciumi előírás:

A konzorcium tagjai minimum három különböző EU tagországból vagy csatlakozott országból kell, hogy érkezzenek.

Feltöltés ideje: 2017. 04. 28.
Határidő:
2017.09.07.
Kiírás neve magyarul:
Bioalapú termelő folyamatokból származó folyékony és szilárd hulladékfolyamok magas hozzáadott értékkel rendelkező termékekké történő átalakítása, bioalapú termékek számára új alapanyagok biztosítása érdekében
Kiírás neve angolul:
Valorisation of liquid and solid side streams from bio-based operations into high added-value products to create new feedstock for bio-based products
Program:
Horizon 2020
Alprogram:
Industrial Leadership