0 különböző nyitott pályázat
2024. április 28.
Pályázati szűrő
eh

Nagy rugalmasságú, szélerőműpark területén elhelyezett elektrolizáló berendezések

Összefoglaló:

A Horizon 2020 Program pályázatot hirdet konzorciumok számára a következő témában: a szélenergia-előállító rendszerek és az elektrolizáló berendezések hidrogén termelő kapacitása közötti teljes körű és hatékony integráció megvalósítása. Az elektrolizáló berendezés a szélerőműpark területén kell, hogy elhelyezésre kerüljön, és a szélturbinával való integrációja keretében továbbfejlesztett hálózatstabilizáló jellegzetességek segítségével hálózatkiegyenlítő szolgáltatást kell biztosítania.

Célok:

Az elmúlt években az elektrolizáló berendezések igazolták rugalmasságukat, és a bennük rejlő, hálózatkiegyenlítő lehetőségeket. Változó jellegzetessége, illetve egyre nagyobb elterjedése következtében a szélenergia integrációja egyre nagyobb kihívást jelent Európa számára, különösen a gyenge villamosenergia-hálózatok esetében.

Elektrolizáló berendezés elhelyezése a szélerőműpark területén számos előnnyel járhat, ezek között említhetők a következők: a szélerőműpark kimeneti teljesítményének kiegyenlítése, a két technológia közötti energiagazdálkodás optimalizálása, a hálózati költségek (szállítási- és elosztási költségek) elkerülése az elektrolizáló berendezés által előállított energia esetében, a szélenergia segítségével előállított hidrogén tisztán megújuló jellegének biztosítása, új üzemeltetési stratégiák kialakítása a szélturbinák által előállított energia maximalizálása érdekében, valamint a kombinált hálózatszolgáltatások új típusaival való kísérletezés.

Jelen témakör esetében a kihívást a szélenergia-előállító rendszerek és az elektrolizáló berendezések hidrogén termelő kapacitása közötti teljes körű és hatékony integráció megvalósítása jelenti.

A témakör keretében cél elektrolizáló berendezés egy, már létező szélturbinával, vagy szélerőműparkkal való kombinációját demonstráló projekt megvalósítása. Az elektrolizáló berendezés a szélerőműpark területén kell, hogy elhelyezésre kerüljön, és a szélturbinával való integrációja keretében továbbfejlesztett hálózatstabilizáló jellegzetességek segítségével hálózatkiegyenlítő szolgáltatást kell biztosítania.

A projekt keretében intelligens energiagazdálkodási rendszer, és a kapcsolódó vezérlés fejlesztésére is sor kerül, a szélenergiapark és az elektrolizáló berendezés optimális üzemeltetésének biztosítása érdekében, a műszaki és gazdasági szinergiák kihasználása segítségével. Ezen vezérlőrendszer figyelembe kell, hogy vegye az olyan gazdasági paramétereket, mint a hálózatkiegyenlítő szolgáltatások biztosítása, a választott alkalmazás hidrogénszükségleti profilja, valamint a teljes erőmű gazdaságának optimalizálása (a szélenergia, illetve a hidrogén értékesítésének figyelembe vétele mellett).

A projekt keretében demonstrálni szükséges továbbá az alábbiakat:

  • a legkorszerűbb, gyors reakciójú, legalább 2 MW teljesítményű elektrolizáló berendezés, melynek beruházási költsége 3 M€/tpd alatti;
  • legalább 2 éves kumulált időtartamú sikeres üzemeltetés, melynek során összesen legalább 100 tonna hidrogén előállítására kerül sor;
  • az alábbi célok legalább egyikének elérése:
    • a szélturbina (vagy szélerőmű farm) által előállított energia kimeneti szintjének kiegyenlítése, azzal a céllal, hogy:
      • a) az energia jobban integrálhatóvá váljon az energiakereskedelembe; vagy
      • b) az energiarendszer üzemeltető olyan, nagy volatilitású energiaforrások felhasználásának elterjedését is biztosítani tudja, mint a szél.
    • a szélerőműparkkal kombinációban hálózatnak nyújtott szolgáltatásokért bevételek generálása, olyan forrásokból, mint az elsődleges, másodlagos és harmadlagos piacok, vagy más elektromos szolgáltatások, melyekért a hálózatüzemeltetők fizetni hajlandók.
  • az integrált koncepció műszaki és gazdasági előnyei.

A projekt időtartama alatt előállított hidrogén jelentős része értékesítésre kell, hogy kerüljön ipari, vagy közlekedési alkalmazások számára, illetve megvalósítandó földgáz- vagy hidrogénszállító vezetékbe történő besajtolása, vagy elektromos árammá alakítása. A hidrogén (szélerőműpark határain kívüli) felhasználásához kapcsolódó költségek jelen témakör keretében nem számolhatók el.

Az elvárt technológiai készültségi szint a projekt kezdetekor TRL4, a projekt zárásakor TRL6. A konzorciumban legalább egy szélerőműpark-üzemeltető, illetve egy elektrolizáló-berendezés-gyártó, valamint egy hálózatüzemeltető részvételét biztosítani szükséges. Jelen témakör keretében legfeljebb egy projekt kerülhet támogatásra.

Végrehajtó ügynökség: Research Executive Agency (REA)
Pályázati azonosító: FCH-02-4-2017
Státusz: lejárt
Határidő: 2017.04.20.
Keretösszeg: 5 000 000 EUR
Támogatási forma: Vissza nem térítendő
Támogatási intenzitás:

Profitorientált társaságok részére 70%, non-profit szervezetek számára 100%.

Kedvezményezett:
Kutatóközpont (kutatóhely, egyetemi kutatóközpont), Nagyvállalat, Mikro-, kis- és középvállalkozás, Non-profit szervezet (civil szervezet), Non-profit szervezet (állami fenntartású intézmény), Egyházi jogi szervezet, Egyéb gazdasági társaság (pl. szociális szövetkezet)
Konzorciumi előírás:

A konzorcium tagjai minimum három különböző EU tagországból vagy csatlakozott országból kell, hogy érkezzenek.

Feltöltés ideje: 2017. 02. 22.
Határidő:
2017.04.20.
Kiírás neve magyarul:
Nagy rugalmasságú, szélerőműpark területén elhelyezett elektrolizáló berendezések
Kiírás neve angolul:
Highly flexible electrolysers balancing the energy output inside the fence of a wind park
Program:
Horizon 2020
Alprogram:
Societal Challenges