0 különböző nyitott pályázat
2024. május 05.
Pályázati szűrő
ikt

A hozzáférhetőséget biztosító interfészek

Összefoglaló:

A Horizon 2020 Program pályázatot hirdet konzorciumok számára a következő témában: a felhasználó-vezérelte multimodális felületek tervezésére vonatkozó kutatás számos szoftver és eszköz esetében a használhatóság, illetve a hozzáférhetőség növelésének fejlesztése, minden ember, de elsősorban az eltérő funkcionális képességekkel rendelkezők számára biztosítva előnyöket. A kommunikációs tapasztalatok közvetítése, illetve a sokkal természetesebb interakció biztosítása érdekében a fogyatékkal élőkkel, valamint gondozóikkal közösen tervezett, hatékonyabb megoldások kidolgozása.

Célok:

A felhasználó-vezérelte multimodális felületek tervezésére vonatkozó kutatás számos szoftver és eszköz esetében hozzájárult a használhatóság, illetve hozzáférhetőség növeléséhez, minden ember, de elsősorban az eltérő funkcionális képességekkel rendelkezők számára biztosítva előnyöket. Az előrehaladás ellenére azonban továbbra is sokan vannak, akik a hozzáférhető és használható rendszerek hiányában hátrányt szenvednek. Közöttük olyan csoportokat találunk, mint a kognitív fogyatékkal élők, vagy a neurológiai állapotuk és rendellenességek okozta hátrányokkal küzdők.

A kommunikációs tapasztalatok közvetítése, illetve a sokkal természetesebb interakció biztosítása érdekében a fogyatékkal élőkkel, valamint gondozóikkal közösen tervezett, hatékonyabb megoldásokra van szükség. A kognitív hozzáférhetőség fejlesztésére irányuló technológiák hozzájárulhatnak a figyelem, a tevékenységek elvégzését biztosító funkciók, a tudás megszerzése, kommunikáció, észlelés és érvelés területeinek javításához. Az agyi jelek dekódolását, illetve felhasználását biztosító kapacitások fejlesztése hozzájárul a kommunikációs zavarokkal küzdőket segítő fejlesztések felgyorsításához.

a. Kutatási és Innovációs Intézkedés

A pályázatok keretében az alábbi témák egyikére szükséges fókuszálni.

  • Intelligens, megfizethető és személyre szabott felületek, valamint affektív számítástechnikai megoldások fejlesztése az értelmi fogyatékkal élők számára, annak érdekében, hogy a célcsoportot alkalmassá tegye a mindennapi feladatok elvégzésére. A fejlesztéssel érintett megoldásoknak különösen a kommunikációt, valamint a digitális szolgáltatások elterjedését és használatát kell előmozdítaniuk a felhasználók képességéinek felismerésével, a viselkedésminták, érzelmek és szándékok valós élethelyzetekben való felismerésével. A fejlesztés megvalósításához a különböző társadalom és bölcsészettudományi területek részvételének biztosítása elengedhetetlenül szükséges (például kognitív tudományok, pszichológia, fogyatékossági területekre vonatkozó tanulmányok). Kellő figyelmet szükséges szentelni a felhasználók, illetve szükségleteik sokféleségére (életkor, nemi hovatartozás, társadalmi-gazdasági helyzet).
  • Olyan megoldások, modellek és algoritmusok fejlesztése, illetve tesztelése, amelyek az információk agyból és idegi jelekből való kinyerésének javítását szolgálják. A fejlesztendő megoldásokba a legkorszerűbb elektródák, illetve beültethető eszközök is beleértendők.

b. Innovációs Intézkedés

Ennek keretében a folyamatban levő erőfeszítésekre építve, a honlap elérhetőségi szabványokhoz és iránymutatásokhoz való illeszkedésének értékelését szolgáló döntéstámogató eszközök fejlesztésére nyílik lehetőség. A kutatás keretében elsősorban az értékelés automatikus támogatásának minőségi és pontossági kérdéseire kell koncentrálni, feltárva a hozzáférhetőség akadályait. A projektek keretében kidolgozott megoldások hozzájárulnak a dinamikus tartalom, nagyszámú weblap/nagy mennyiségű tartalom és adat gyors feldolgozásához, valamint az automatikus/szakértői felülvizsgálati lehetőségek hatékony, hibrid kombinációinak létrejöttéhez.

Végrehajtó ügynökség: Research Executive Agency (REA)
Pályázati azonosító: ICT-23-2017
Státusz: lejárt
Határidő: 2017.04.25.
Keretösszeg: 14 000 000 EUR
Támogatási forma: Vissza nem térítendő
Támogatási intenzitás:

Kutatási és Innovációs Intézkedés esetében 100%.

Innovációs Intézkedés: Profitorientált társaságok részére 70%, non-profit szervezetek számára 100%.

Kedvezményezett:
Kutatóközpont (kutatóhely, egyetemi kutatóközpont), Nagyvállalat, Mikro-, kis- és középvállalkozás, Non-profit szervezet (civil szervezet), Non-profit szervezet (állami fenntartású intézmény), Egyházi jogi szervezet, Egyéb gazdasági társaság (pl. szociális szövetkezet)
Konzorciumi előírás:

A konzorcium tagjai minimum három különböző EU tagországból vagy csatlakozott országból kell, hogy érkezzenek.

Feltöltés ideje: 2017. 01. 30.
Határidő:
2017.04.25.
Kiírás neve magyarul:
A hozzáférhetőséget biztosító interfészek
Kiírás neve angolul:
Interfaces for accessibility
Program:
Horizon 2020
Alprogram:
Industrial Leadership