0 különböző nyitott pályázat
2024. május 05.
Pályázati szűrő
ikt

Kísérleti projektek a Dolgok Internete vonatkozásában

Összefoglaló:

A Horizon 2020 Program pályázatot hirdet konzorciumok számára a következő témában: a "Dolgok Internete" területen az eddig fejlesztett technológiák és eszközök ellenőrzött környezetben történő demonstrációját kell megvalósítani a validáció távlati céljából. Kiemelt célja a pályázatnak, hogy az Európai Unió és Brazília közötti együttműködés keretében, speciális társadalmi kihívások kezelését támogató, széles körben megismételhető kísérleti projektek valósuljanak meg.

Célok:

Annak érdekében, hogy a Dolgok Internete által biztosított határtalan lehetőségek valós körülmények között is használhatók legyenek, az eddig fejlesztett technológiák és eszközök ellenőrzött környezetben történő demonstrációját kell megvalósítani a validáció távlati céljából. Jelen pályázati felhívás célja, hogy az Európai Unió és Brazília közötti együttműködés keretében, speciális társadalmi kihívások kezelését támogató, széles körben megismételhető kísérleti projektek valósuljanak meg.

A kísérleti projektekkel szemben elvárás, hogy az elmúlt években az M2M/IoT és kiberfizikai rendszer architektúrák, a különböző platformok (FIREWARE, CRYSTAL. SOFIA), illetve szabványok (például oneM2M) vonatkozásában végzett nagyarányú munkákra épüljenek, amikor az releváns. A cél ezen architektúrák, platformok és szabványok általános felhasználhatóságának bemutatása, valamint a hiányzó, illetve kifejlesztendő szabványok és az ehhez szükséges tevékenységek azonosítása.

A kísérleti projektek különböző társadalmi-gazdasági kihívások vonatkozásában releváns, a Dolgok Internetéhez kapcsolódó megközelítések valós körülmények közötti validációja valósul meg. A projektek céljai között szerepelhet többek között a felhasználói elfogadottság, technológiai értékelés és optimalizáció, üzleti modell validáció, fenntarthatósági megközelítés, illetve megismételhetőség szempontja. A megvalósítás során a felhasználók és szállítók közötti szoros együttműködés megvalósítására kell törekedni, a keresleti oldalon megjelenő érdekeltek aktív részvételének biztosítása mellett.

Kutatási és Innovációs Intézkedés

A Dolgok Internete az ipar, az üzleti szféra és a közszolgáltatások vonatkozásában széles körben alkalmazható. A pályázati felhívás keretében különösen hangsúlyos a teljes értékláncot átfogó, valamennyi érdekelt fél, főként a végfelhasználók részvételét biztosító kísérleti projektek megvalósítása. Ahol releváns, intézményi szintű részvétel biztosítása lehet a megfelelő.

A közös felhívás három kísérleti projekt megvalósítására nyújt lehetőséget, amelyek az Európai Unió és Brazília közötti alábbi együttműködési területek egyikére kell, hogy vonatkozzanak.

  • Környezeti monitoring

A teljes értéklánc mentén megvalósított optimalizált gazdálkodás segítségével az ökológiai és szénlábnyom – továbbá az energia- és vízfelhasználás – drasztikus csökkentésére nyílik lehetőség. Érzékelők alkalmazásával az egyes környezeti változók mérésére, illetve nyomon követesére kerülhet sor. A különböző területekről összegyűjtött adatok elemezhetők, illetve felhasználhatók döntéshozatalhoz. A témához kapcsolódóan olyan kísérleti projekt megvalósítása képzelhető el, amelynek keretében rendszer szintű megközelítést alkalmazva nagy számú érzékelő integrációja valósul meg, a változók széles körének vizsgálata céljából. A kísérlet során a kiválasztott Dolgok Internete platform elfogadottságának és nagyobb léptékűre való alakíthatóságának tesztelésére, továbbá az eredmények optimalizálásának, a költségek csökkentésének, illetve az interoperabilitás biztosításának és szabványosítás kérdéseinek vizsgálatára kerül sor.

  • Közműszolgáltatások: okos vízgazdálkodás

Az okos vízgazdálkodás segítségével csökkenthető a szivárgás mértéke, optimalizálható az öntözés és vízfelhasználás, mind a városok, mind pedig a vidéki térségek területén. A témához kapcsolódóan olyan kísérleti projekt megvalósítására kerülhet sor, melynek keretében a heterogén érzékelők és aktuátorok valós idejű összekapcsolásának lehetőségét, valamint a földrajzi helymeghatározást és adatfúziót biztosító, integrált megoldások segítségével a kiválasztott Dolgok Internete platform elfogadottságának és nagyobb léptékűre való alakíthatóságának tesztelésére nyílik lehetőség. A nagyfokú megbízhatóság, valamint az alacsony karbantartási költségek kiemelkedő jelentőséggel bírnak, csakúgy, mint a kísérlet más helyszíneken való ismételt megvalósíthatóságának szempontja.

  • Közműszolgáltatások: energiagazdálkodás az otthonokban és épületekben

A téma alatt a háztartási energiagazdálkodási rendszereket is magába foglaló, lakóövezeti intelligens közműhálózatok tárgykörében releváns, a Dolgok Internetére vonatkozó esettanulmányok csoportja értendő, melynek keretében az automatizálás és öntanulási képesség segítségével lehetőség nyílik a helyi energiafelhasználás (villamos energia és szén-dioxid kibocsátású tüzelőanyagok) és termelés nyomon követésére, illetve irányítására. Ebbe beleértendő a fűtő, szellőző, és légkondicionáló berendezések termosztátokon, időjárási előrejelzéseken, az elektromos áram dinamikus árazásán és a lokális előállítású megújuló energia elérhetőségén alapuló jobb vezérlése.

  • Az életvitelt segítő és a jóllétet támogató okos megoldások

A téma alatt a Dolgok Internetére vonatkozó esettanulmányok csoportja értendő, melyek keretében az egyén fizikai tevékenységével, általános életjeleivel és jóllétével kapcsolatos jelentések autonóm generálására alkalmas intelligens eszközök (például testen hordható eszközök, érzékelők, okos telefonok és intelligens háztartási berendezések) felhasználása vizsgálható. Ennek keretében a használat során keletkező adatok személyes, vagy egyes speciális szolgáltatási területek (például orvosok, nővérek, edzők) által kerülnek felhasználásra, illetve megosztásra, egymással összeköttetésben álló eszközök segítségével. A téma keretében lehetőség nyílik az életvitelt segítő okos megoldások vizsgálatára is, melynek keretében a sérülékeny csoportok (úgymint gyermekek, idősek, kórházi páciensek) távoli nyomon követesét, illetve a segélynyújtó szolgáltatások, család szükség esetén történő automatikus értesítését támogató megoldások vizsgálatára kerülhet sor.

  • Intelligens gyártási technológiák: személyre szabott termelés

A téma alatt a Dolgok Internetére vonatkozó esettanulmányok csoportja értendő, melyek keretében a személyre szabott termelés megvalósítása vizsgálható. Az ilyen típusú gyártási rendszerek esetében a tömegtermelés vonatkozásában az alacsony egységköltség és a megrendelői igények rugalmas figyelembe vétele jellemző. Mindez magában foglalja az alábbiakat:

  • folyamatos additív gyártástechnológia;
  • rugalmas automatizálás a robottechnológiát alkalmazó gyártási folyamatok számára;
  • robottechnológiai rendszerek az additív gyártástechnológia számára;
  • egyedülálló ügyféldizájn-alapú termelés; dinamikus termelési rendszer és üzemszerkezet.
Végrehajtó ügynökség: Research Executive Agency (REA)
Pályázati azonosító: EUB-02-2017
Státusz: lejárt
Határidő: 2017.03.14.
Keretösszeg: 4 500 000 EUR
Támogatási forma: Vissza nem térítendő
Támogatási intenzitás: 100%
Kedvezményezett:
Kutatóközpont (kutatóhely, egyetemi kutatóközpont), Nagyvállalat, Mikro-, kis- és középvállalkozás, Non-profit szervezet (civil szervezet), Non-profit szervezet (állami fenntartású intézmény), Egyházi jogi szervezet, Egyéb gazdasági társaság (pl. szociális szövetkezet)
Konzorciumi előírás:

A konzorcium tagjai minimum három különböző EU tagországból vagy csatlakozott országból kell, hogy érkezzenek.

Feltöltés ideje: 2016. 10. 17.
Határidő:
2017.03.14.
Kiírás neve magyarul:
Kísérleti projektek a Dolgok Internete vonatkozásában
Kiírás neve angolul:
IoT Pilots
Program:
Horizon 2020
Alprogram:
Industrial Leadership